חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מחלת מקצוע

מחלת מקצוע

למחלת מקצוע או לפציעה הקשורה בעבודה יכולה להיות השפעה משמעותית על יכולתו של אדם להתפרנס בכוחות עצמו ולפרנס את עצמו ואת משפחתו. בישראל קיימות תוכניות של ביטוח לאומי המסייעות ליחידים שחולים כתוצאה מעבודתם, תוך מתן סיוע כלכלי ורפואי במהלך תקופת מחלתם.

המוסד לביטוח לאומי אחראי על סיוע לעובדים אשר נאלצים להתמודד עם מחלת מקצוע. אם אדם חלה כתוצאה מעבודתו, הוא עשוי להיות זכאי לתגמולים באמצעות תכנית ביטוח נפגעי עבודה של המוסד לביטוח לאומי.

מחלת מקצוע ומימוש זכויות מול ביטוח לאומי

בישראל, עובדים הסובלים ממחלות מקצוע זכאים לממש את זכויותיהם מול ביטוח לאומי לקבלת פיצויים בגין הוצאות רפואיות, אובדן הכנסה ועוד עלויות נלוות.

המוסד לביטוח לאומי אחראי על תשלום פיצויים בגין מחלות מקצוע. הוא מעניק הטבות ושירותים שונים לזכאים, לרבות קצבאות נכות, שירותי שיקום רפואי ופיצויים למחלות מקצוע.

כדי לממש את זכויותיהם מול ביטוח לאומי, עובדים אשר גילו כי הם חולים במחלת מקצוע צריכים לדווח תחילה על מצבם למעסיק. לאחר מכן, המעסיק נדרש להודיע על כך למשרד הבריאות ולמוסד לביטוח לאומי, אשר יבחנו את התביעה ויקבעו האם המחלה קשורה לעבודה.

במידה והתביעה תאושר, העובד יהיה זכאי לקבל פיצויים. גובה הפיצוי מבוסס על גורמים שונים, לרבות חומרת המחלה, משך הזמן שהעובד היה חשוף למפגע וכושר השתכרותו של העובד.

מחלת מקצוע

קבלת פיצויים וקצבאות בגין מחלת מקצוע

על מנת להיות זכאי לתגמולים במסגרת התכנית לביטוח נפגעי עבודה, אדם חייב להיות מועסק ועליו לסבול מפציעה או מחלה כתוצאה ישירה מעבודתו. את הפציעה או המחלה יש לאבחן על ידי איש מקצוע רפואי ולדווח למעסיק ולמוסד לביטוח לאומי עם הפרטים הרלוונטיים. אם האדם אינו מסוגל לעבוד כתוצאה ממחלתו או פציעתו, הוא עשוי להיות זכאי לקצבת נכות מעבודה.

גובה הקצבאות שאדם עשוי להיות זכאי להן במסגרת התכנית לביטוח נפגעי עבודה יהיה תלוי בחומרת מחלתו או פציעתו ובכושרו לעבוד. אם האדם אינו מסוגל לעבוד זמנית, הוא עשוי להיות זכאי לקצבה יומית לסיוע בכיסוי הוצאות המחיה שלו. אם האדם אינו מסוגל לעבוד לצמיתות, הוא עשוי להיות זכאי לקצבת נכות בגין מחלת מקצוע. כך שזה משהו שרצוי לבחון ביחד עם מומחה כדי להבין איך אתם יכולים לפעול במצב שלכם ומה מגיע לכם על פי חוק.

בנוסף לסיוע הכספי, מעניקה התכנית לביטוח נפגעי עבודה גם סיוע רפואי לאנשים שחולים או נפצעים כתוצאה מעבודתם. זה עשוי לכלול טיפול רפואי, שירותי שיקום וסיוע ברכישת ציוד ואספקה רפואית. כך אלו המתמודדים עם מחלת מקצוע יכולים להפוך את ההתמודדות שלהם לקלה יותר ולהמשיך בשגרת החיים.

מחלת מקצוע

חשוב להבחין בין מחלות שמכוסות לכאלה שלא

בעוד שתכנית ביטוח נפגעי עבודה בשל מחלת מקצוע מעניקה תמיכה חשובה לאנשים שחולים או נפצעים כתוצאה מעבודתם, חשוב לציין שלא כל המחלות והפציעות מכוסות. לדוגמה, מחלות ופציעות שאינן קשורות ישירות לעבודה, כגון מצב קיים או תאונה שאינה קשורה לעבודה, עשויות שלא להיות מכוסות.

במקרים בהם מחלה או פציעה אינן מכוסות בתוכנית ביטוח תגמולי עובדים, אנשים עדיין עשויים להיות זכאים לתוכניות ביטוח לאומי אחרות המעניקות סיוע כלכלי ורפואי. כך למשל, תכנית אחרת של המוסד לביטוח לאומי מעניקה קצבאות לאנשים שאינם יכולים לעבוד עקב נכות, ללא קשר לשאלה האם הנכות קשורה לעבודה.

כדי להיות זכאי לתגמולים לפיצויים בגין מחלת מקצוע, על אדם להיות בעל ליקוי פיזי או נפשי הנמשך או צפוי להימשך לפחות 12 חודשים ומונע ממנו לעבוד. את הליקוי יש לאבחן על ידי איש מקצוע רפואי ולדווח למוסד לביטוח לאומי. אם האדם זכאי להטבות, הוא עשוי לקבל קצבת נכות חודשית כדי לסייע בכיסוי הוצאות המחיה שלו.

מחלת מקצוע

מהו גובה הקצבה הצפויה?

גובה הקצבאות שאדם עשוי להיות זכאי להן במסגרת תכנית ביטוח אובדן כושר עבודה יהיה תלוי בחומרת נכותו ובכושרו לעבוד. אם הפרט נכה חלקית, כלומר הוא מסוגל לעבוד אך כושר ההשתכרות שלו מופחת, הוא עשוי להיות זכאי לקצבת נכות חלקית. אם הפרט נכה לחלוטין, כלומר אינו מסוגל לעבוד כלל, הוא עשוי להיות זכאי לקצבת נכות מלאה.

בנוסף לסיוע הכלכלי, מעניקה תכנית ביטוח אובדן כושר עבודה גם סיוע רפואי לאנשים עם מוגבלות. זה יכול לכלול טיפולים רפואיים, שירותי שיקום וגם סיוע ברכישת ציוד רפואי. אנשים שמתמודדים עם מחלת מקצוע צריכים לפנות למומחים שיוכלו לייעץ להם לגבי הדברים שהם יכולים לעשות במצב שלהם.

תכירו את הזכויות שלכם בסיוע מומחים

חשוב שאנשים שחולים או כאלה שנפצעו כתוצאה מעבודתם יבינו את זכויותיהם ואת תוכניות הביטוח הלאומי העומדות לרשותם. המוסד לביטוח לאומי מספק מגוון משאבים ושירותים שיסייעו לאנשים לנווט במערכת הביטוח הלאומי אך כמובן שישנו אינטרס שלא לספק את השירותים ב-100% הכוונה.

בנוסף למוסד לביטוח לאומי, פועלות בישראל חברות המעניקות תמיכה וסיוע לאנשים עם מחלות ומוגבלות. חברות אלה עשויות לספק סיוע בהתמודדות עם הבירוקרטיה כדי לעזור לאנשים להתמודד עם מחלותיהם או מוגבלויותיהם ולנווט במערכת הביטוח הלאומי. כל אחד עם מחלת מקצוע צריך לשקול ברצינות לפנות אל חברה כזו כדי שתוכל לעזור לו ולחסוך עבורו זמן יקר בהתמודדות עם ביטוח לאומי.

מאמרים נוספים

תקבלו עזרה מקצועית לאורך כל הדרך

למצב של מחלת מקצוע יכולה להיות השפעה משמעותית על יכולתו של הפרט להתפרנס ולפרנס את עצמו ואת משפחתו. בישראל, תכניות ביטוח לאומי כמו ביטוח נפגעי עבודה וביטוח אובדן כושר עבודה מעניקות סיוע כלכלי ורפואי לאנשים שחולים או נפגעים כתוצאה מעבודתם.

חשוב שאנשים יבינו את זכויותיהם ואת קריטריוני הזכאות לתוכניות אלו, וכן יבקשו סיוע מחברות וגם מארגונים שיכולים לספק תמיכה והכוונה בניווט במערכת הביטוח הלאומי. הודות לאותם גופים חיצוניים מקצועיים אנשים ידעו איך להתנהל טוב יותר מול ביטוח לאומי ולשפר את איכות חייהם על ידי כך שיקבלו בדיוק את מה שמגיע להם על פי חוק.

כמו כן, חשוב לציין כי תכניות ביטוח נפגעי עבודה וביטוח אובדן כושר עבודה אינן תכניות הביטוח הלאומי היחידות הזמינות ליחידים בישראל. המוסד לביטוח לאומי גם מנהל מגוון תכניות נוספות, לרבות דמי אבטלה, קצבאות זקנה וקצבאות ילדים.

דמי אבטלה זמינים לאנשים שהפכו למובטלים שלא באשמתם, כמו במקרים של פיטורין או סגירת חברות. כדי להיות זכאים להטבות, אנשים חייבים להיות מועסקים לתקופת זמן מסוימת ועליהם לחפש עבודה חדשה באופן פעיל. סכום ההטבות שאדם עשוי לקבל יהיה תלוי ברווחים הקודמים שלו.

קצבאות זקנה זמינות לאנשים שהגיעו לגיל פרישה ועמדו בקריטריונים מסוימים לזכאות. גובה הקצבה יהיה תלוי בהיסטוריית הרווחים של הפרט ובגורמים נוספים. קצבאות ילדים זמינות למשפחות עם ילדים מתחת לגיל 18. גובה הקצבה יהיה תלוי במספר הילדים במשפחה ובגורמים נוספים. כל אלו יכולים לעזור לאנשים שיש להם מחלת מקצוע ומחפשים מקורות הכנסה נוספים שיוכלו לעזור להם עם המצב הקיים.

ניתן לקבל עזרה בדרכים נוספות

בנוסף לתוכניות אלו, קיימות גם מספר תכניות ממשלתיות ולא ממשלתיות נוספות המעניקות תמיכה וסיוע לאנשים עם מחלות ומוגבלות. כך למשל, משרד הבריאות מעניק מגוון שירותי רפואה ושיקום, בעוד שמשרד הרווחה והשירותים החברתיים מעניק מגוון שירותים חברתיים לאוכלוסיות מוחלשות.

ארגונים לא ממשלתיים ממלאים גם תפקיד קריטי במתן תמיכה וסיוע לאנשים עם מחלות ומוגבלות. בנוסף לארגונים שהוזכרו לעיל, ישנם רבים אחרים המספקים מגוון שירותים, כגון הכשרה מקצועית ושירותי תעסוקה, סיוע פיננסי ושירותי הסברה ומשפטים. כך מי שמתמודד עם מחלת מקצוע יכול לקבל עזרה בלא מעט רבדים.

עם זאת, למרות הזמינות של תוכניות ביטוח לאומי ופתרונות אחרים, אנשים עם מחלת מקצוע ומוגבלות בישראל עדיין עלולים להתמודד עם אתגרים משמעותיים. אתגרים אלו עשויים לכלול אפליה במקום העבודה, גישה מוגבלת לשירותי רפואה ושיקום ובידוד חברתי. ההמלצה שלנו תהיה להיעזר במומחים שיוכלו ללוות אתכם לאורך כל התהליך של ההתמודדות מול ביטוח לאומי. זה יוכל להקל עליכם באופן דרמטי.

תוכן עניינים

קטגוריות
השירותים שלנו
שיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות!

השאירו פרטים ונחזור אליכם 👇🏼

הפופולריים ביותר
עוד מאותו נושא
Open chat
לשיחה מהירה לחץ כאן
לשיחה מהירה לחץ כאן